ENDERUPLNL
Úvodní strana

Regionální produkty Českého ráje

Výrobky s duší Českého ráje

Partneři

Stejně jako v Českém ráji i v jiných regionech fungují systémy certifikace a značení místních výrobků. Jejich snahou je stejně jako v našem regionu podporovat lokální ekonomiku s důrazem na tradice, kvalitu a ekologickou šetrnost.

Asociace regionálních značek, o.s.


Asociace regionálních značek zastřešuje v současné době 30 značek. Regiony v jejich pojetí se až na výjimky nekryjí se samosprávnými celky, vymezují se spíše podle turistických oblastí nebo historických území. Značky spojuje vizuální styl a stejná pravidla certifikace produktů. První značky zapojené do systému Domácí výrobky - KRKONOŠE originální produkt®, ŠUMAVA originální produkt® a Vyrobeno v BESKYDECH® - vznikly v roce 2005 a byly motivovány podporou šetrné výroby v chráněných územích. Myšlenka podpory „toho pravého“ z našich regionů však zaujala i jinde, a postupně se přidávaly a přidávají další oblasti, v nichž ochrana přírody není základním tématem, i když stále zůstává jedním z výchozích kritérií hodnocení činnosti výrobce i konkrétního produktu. Plošně pokrývají regiony sdružené v ARZ už skoro polovinu republiky a vedle pohraničních horských oblastí k nim patří třeba i Podkrkonoší, Polabí a Haná.
www.arz.cz, www.regionalni-znacky.cz


Regionální produkt Jizerské hory


Regionalni produkt Jizerské hory, obrázek se otevře v novém okněNa sklonku roku 2010 vznikla na severu Čech nová značka Regionální produkt Jizerské hory. V první certifikaci se nositeli značky, která zaručuje místní původ, převahu přírodních surovin a vysokou kvalitu výrobků, stalo 24 výrobců z této oblasti, známé zejména přírodními krásami a sklářstvím. Že je zde i řada jiných zajímavých produktů ukazuje spektrum certifikovaných výrobků, potravin, nápojů i produktů tradičních řemesel. Na projektu značení a certifikace regionálních výrobků se zde podílejí Místní akční skupina Mikroregionu Frýdlantsko (MASiF), sdružení Jizerské hory - turistický region Liberecko, Jablonecko, Frýdlantsko a Tanvaldsko a Město Smržovka.
www.jizerske-vyrobky.czVýrobek Libereckého kraje

Výrobek roku Libereckého kraje, obrázek se otevře v novém okněSoutěž o titul Výrobek roku probíhá od roku 2004. Každý výrobek je v soutěži posuzován podle stanovených kritérií, jakými jsou například inovativnost, design, použité materiály, suroviny a způsob výroby nebo vliv výrobku na zdraví zákazníka. Podobně jako u systémů certifikace a značení místních výrobků je smyslem této soutěže upozornit spotřebitele na kvalitní zemědělské a potravinářské produkty z jejich regionu. V současnosti mají zpracovatelé, farmáři i ekologičtí producenti možnost přihlásit svou produkci do 12 hlavních kategorií, které jsou dále členěny na dílčí kategorie jednotlivých druhů produktů. Soutěž organizuje Liberecký kraj ve spolupráci s Regionální agrární radou LK.
www.vyrobek-roku-lk.cz

22.3.2011 16:12:49 - aktualizováno 28.6.2021 11:23:17 | přečteno 11217x | zdarska

Vyhledávání

Výrobci

Břetislav Jansa - ručně vyřezávané dřevěné lžíce a mísy
JABLOŇKA - malá dřevěná lžíce, jabloň, autor: B. Jansa
Originální ručně vyřezávané dřevěné lžíce z Českého ráje.
Všichni výrobci
E-shop Českého ráje
 
 
Sdružení Český ráj © 1992-2022  |  Antonína Dvořáka 335, 511 01 TURNOV
tel.: +420 481 540 253  |  info@cesky-raj.info  |  RSS 2.0  |  Kontakty  |  Intraweb

Tento projekt je spolufinancován z Evropského fondu pro regionální rozvoj prostřednictvím Euroregionu NISA
load