ENDERUPLNL
Úvodní strana

Regionální produkty Českého ráje

Výrobky s duší Českého ráje

Zauhlovací a vodárenská věž

Zauhlovací a vodárenská věž, autor: Pikous

Jizerské hory

Liberec - Vratislavice nad Nisou, 463 11

E-mail: avantgart@email.cz
Web: www.zauhlovacka.cz

 
Zauhlovací věž tvoří dominantu Vratislavic. Měří 52 metrů, má tvar komolého kužele a v letech 1916–1919 ji nechal postavit Alfréd Ginzkey, syn zakladatele zdejší továrny.

Jak bylo na tehdejší dobu obvyklé, stavbu projektoval vídeňský architekt Leopold Bauer a postavili jí prý italští váleční zajatci. Věž má tři podlaží a terasu. Strojovna byla v přízemí, v prvním patře dva zásobníky na uhlí a v posledním patře vodojem. Ve spodní části je věž tvořena žulovými kvádry, nad nimi je už zděná. Má malá úzká oblouková okénka.

Věž fungovala tak, že se až k patě věže přiváželo vlakem po vlečce uhlí. Do zásobníků se uhlí dostalo díky velkokapacitnímu vysavači. Mour (méně kvalitní uhlí) se vysával do vyššího zásobníku a kvalitní uhlí do spodního. Do věže se prý vešel obsah celého vlaku. Do sousední kotelny se namíchané uhlí dopravovalo po pásu vedeným vodorovnou šachtou. Kotelna vyráběla páru, která následně poháněla čtyři turbíny vyrábějící elektřinu. Větší část elektřiny spotřebovala továrna, přebytek pak zásoboval veřejnou síť. Pára sloužila i jako zdroj tepla a používala se jako pohon místní lokomotivy, která ji čerpala přímo v kotelně.

V horní části je vodojem. Ten je postaven z velkých nýtovaných ocelových plátů, v minulosti ho chránila svislá střešní krytina z přírodní břidlice. Svou funkci ztratila věž v roce 1970, kdy se elektřina začala vyrábět spalováním mazutu. Kotelna pak vyrobila elektřinu naposledy před několika lety, protože se přešlo na vytápění plynem. Nyní jsou věž a mostek přes silnici zařazeny na seznam technických památek.

V současné době o "Zauhlovačku" pečuje spolek AvantgArt. Ten věž postupně rekonstruuje a zároveň zde pořádá různé společenské akce, jejichž finanční výtěžek je poskytnut na podporu této ojedinělé památky.


Příloha

Technické památky: ostatní technické památky

Akce

 • 3.4.2022 10:00 - 16:00
  Úklid v Zauhlovačce
  Zahrádka kolem věže a Dílny Zauhlovačky volá opět po setkání a trochu té manuální činnosti. Budeme rádi, když se k nám přidáte, doba odloučení byla příliš dlouhá...
 • 6.4.2022 18:00
  Kokedamí workshop
  Přijďte zabořit ruce do hlíny a umotat si svou vlastní kokedamu. Přihlášky na e-mail: kokedamimamy@gmail.com
 • 9.4.2022 10:00 - 14:00
  Kurz čalounění
  Praktický kurz základů čalounění je otevřen jak pro nové zájemce o základy čalounění, tak pro ty, kteří potřebují dokončit již započatou práci na svém kusu nábytku. Na kurz je nutné se registrovat na emailu: avantgart@email.cz
 • 10.4.2022 9:00 - 17:00
  Kurz renovace nábytku
  V rámci kurzu si budete moci opravit/vylepšit vlastní kus nábytku nebo si vybrat nábytek, který máme v našem věžním skladu. Na kurz je nutné se registrovat na emailu: avantgart@email.cz.
 • 20.4.2022 18:15 - 20:15
  Kurz základů permakultury
  Tentokrát se zaměřením na sadbu a kombinaci druhů (byliny, zelenina, ovoce, květy). Zodpovíme si otázky kde, kdy, co a s čím pěstovat - konkrétní druhy. Registrace: kurzy.zauhlovacky@email.cz
 • Všechny akce

Fotogalerie

Zauhlovací a vodárenská věž, autor: Milan Drahoňovský

Zauhlovací a vodárenská věž

 
Zauhlovací věž, autor: Milan Drahoňovský

Zauhlovací věž

 
Zauhlovací a vodárenská věž, autor: Film Makers

Zauhlovací a vodárenská věž

 
Zauhlovací a vodárenská věž, autor: Film Makers

Zauhlovací a vodárenská věž

 
Zauhlovací a vodárenská věž

Zauhlovací a vodárenská věž

 
Zauhlovací a vodárenská věž

Zauhlovací a vodárenská věž

 
 
 

Vyhledávání

E-shop Českého ráje
 
 
Sdružení Český ráj © 1992-2022  |  Antonína Dvořáka 335, 511 01 TURNOV
tel.: +420 481 540 253  |  info@cesky-raj.info  |  RSS 2.0  |  Kontakty  |  Intraweb

Tento projekt je spolufinancován z Evropského fondu pro regionální rozvoj prostřednictvím Euroregionu NISA
load