ENDERUPLNL
Úvodní strana

Regionální produkty Českého ráje

Výrobky s duší Českého ráje

Muzeum Českého ráje, Turnov

Muzeum Českého ráje, autor: Archiv Muzea Českého ráje

Český ráj

Skálova 71
Turnov, 511 01

Telefon: +420 481 322 106, +420 481 321 148, +420 481 325 277
E-mail: mail@muzeum-turnov.cz
Web: www.muzeum-turnov.cz

 
Muzeum Českého ráje v Turnově – muzeum plné zábavy, akce i poučení.

Muzeum Českého ráje v Turnově je živou, akční institucí, která pobaví i poučí. Najdete zde geologicko-mineralogickou expozici, která vás zavede do pestrého světa nerostů, na ukázkách broušených a rytých drahokamů se seznámíte s technologií jejich zpracování a představí se vám i historické šperky, následované těmi, které od roku 1984 vznikají na mezinárodních šperkařských sympoziích, která turnovské muzeum pořádá. V Klenotnici je vystavena historická kolekce šperkařských prací ze sbírky turnovské umělecko-průmyslové školy. V turnovském muzeu nechybí ani rozsáhlá a poutavá expozice národopisu a historie regionu. Velkým lákadlem je nová stálá expozice Horolezectví – Z Českého ráje na vrcholy světa, která je jedinečnou expozicí svého druhu v České republice, jak svým tématem, tak i rozsahem. Na muzejní zahradě je malá boulderingová stěna pro začínající lezce.

 Za tajemstvím krásy minerálů se můžete vydat po interaktivní stezce Cesta kamene, která provází své „cestovatele“ stálými expozicemi našeho muzea – expozicí mineralogie, drahých kamenů a etnografie. Seznámí vás se vznikem kamene, nalezišti, způsoby těžby, rozdílnými krystalickými strukturami, fyzikálními vlastnostmi nebo s technikami určování pravosti. Pokračuje způsoby opracování, broušení, leštění až po návrh šperku a jeho náročné klenotnické zpracování. Stezka je putováním po expozicích plná zábavy i poučení, na malou chvíli se stanete dobyvateli drahých kamenů, brusiči i zlatníky. Na cestě za poznáním drahých kamenů vás doprovodí hravý pracovní list.

Také horolezecká expozice nabízí zábavu, poučení i akci. Vedle řady interaktivních prvků v expozici, vázání uzlů nebo Via Ferraty, si můžete užít tuto expozici s horolezeckými hracími kartami, velmi netradičním pracovním listem, který můžete vnímat všemi smysli. Pro školní skupiny je k této expozici připraven speciální zážitkový program s lektorem.

Expozice:

Horolezecká expozice, Mineralogie
Archeologie Českého ráje, Historie 
Historie kamenářství a zlatnictví
Lidová kultura Pojizeří
Klenotnice
Horolezectví

Kamenářský dům, Dlaskův statek

Poloha: muzeum sídlí v blízkosti náměstí Českého ráje, 200 m od kostela sv. Františka.

Do Muzea Českého ráje v Turnově je možný bezbariérový přístup do všech expozic a výstav. Je zde nájezdová rampa a do ostatních pater vede výtah. V přízemí máme také WC pro vozíčkáře. 


HOROLEZECTVÍ – Z ČESKÉHO RÁJE NA VRCHOLY SVĚTA

Nová výjimečná expozice pro všechny milovníky skal a hor v Muzeu Českého ráje v Turnově. Jediná stálá expozice svého druhu v České republice.

Muzeum Českého ráje v Turnově otevřelo novou stálou expozici, která se věnuje horolezectví.
A protože je Turnov srdcem Českého ráje, v jeho nejtěsnější blízkosti se nachází Hruboskalské skalní město a nedaleko mnoho dalších větších či menších skalních měst (Drábské světničky, Suché Skály, Prachovské skály a další), je věnována především horolezectví skalnímu. Pro expozici vystavěli novou krásnou budovu, jejíž interiér je horolezectvím, skalami a přírodou výrazně inspirován.
Pokud vás zajímá sport, nebo jste přímo fanoušci horolezectví, či jste milovníky přírody, nebo „jen“ máte rádi moderní architekturu, prostě pokud rádi poznáváte nové věci, určitě neváhejte a vydejte se do turnovského muzea. Seznámíte se se základními typy horolezeckého sportu, zjistíte, jak se horolezci dokážou udržet na skalách a jak se pohybují ve vysokých horách. Zjistíte, kdo byli první lidé, kteří se pohybovali ve vysokých a těžko přístupných horách, a kdy se do stejných míst dostávali první horolezci. Jistě vás zaujmou informace, kdy vlastně horolezectví jako sportovní odvětví vzniklo. Podrobně se věnují skálovému lezení ve zdejších skalních městech a lidem, kteří neustále posouvali hranice toho, co je ještě možné, až jim nakonec skály nestačily a oni se vydali dál do velehor. Budete si moci vyzkoušet vázání uzlů, které jistí lezce vysoko nad zemí, zjistíte, za co vlastně horolezci na skále visí. Budete dokonce moci sledovat horolezce přímo při výstupu – bude sice jen promítaný formou videomappingu, ale představu o tom, co jeho výkon obnáší, si jistě uděláte. A pokud vás to vše zaujme, nabídne vám expozice i řadu podrobných informací o konkrétních osobnostech a umožní vám seznámit se celým tímto sportovním odvětvím více do hloubky. Nebo do výšky?
V exteriéru expozice je si můžete vyzkoušet lezení bez jištění na boulderingové stěně.


Příloha

Otevírací doba

Květen - Září Út - Ne 9:00 - 17:00
Říjen - Duben Út - Ne 9:00 - 16:00
Otevřeno denně kromě pondělí. Muzejní obchod drahými kameny a šperky dle otevírací doby muzea. Soboty a neděle polední pauza pouze v muzejním obchodě.

Vstupné

Muzeum Českého ráje
Plné vstupné:90,00 CZK
Rodinné vstupné:200,00 CZKMax. 2 dospělí a 3 děti
Dětské vstupné:50,00 CZK
Studentské vstupné:50,00 CZK
Seniorské vstupné:70,00 CZK
Sdružená vstupenka Muzea Českého ráje a Dlaskova statku v jeden den
Plné vstupné:120,00 CZK
Rodinné vstupné:270,00 CZKMax. 2 dospělí a 3 děti
Dětské vstupné:70,00 CZK
Studentské vstupné:70,00 CZK
Seniorské vstupné:90,00 CZK

Výklad v cizím jazyce: angličtina, němčina, ruština
Služby a vybavení: úschovna zavazadel (šatna), občerstvení, bezbariérový přístup
Typ muzea: vlastivědné přírodovědné, vlastivědné přírodovědné, výtvarné umění

Akce

 • 10.2.2022 - 29.5.2022
  Náměstí, kterým šly dějiny
  Příběh turnovského náměstí ve fotografii. Výstava pracuje s náměstím jakožto živým místem paměti města.
 • 28.5.2022 - 29.5.2022
  Staročeské řemeslnické trhy (25.ročník)
  Dvoudenní festival řemesel, hudby a divadla. Staročeské řemeslnické trhy jsou přehlídkou rozmanitosti řemeslné výroby nejen našeho regionu ale celé České republiky, jsou jedinečným propojením řemesla a kulturního programu na dvou pódiích. Návštěvníci se mohou těšit na pestrou nabídku 150 řemeslníků, ukázky řemesel či dvě desítky vystoupení v podání hudebních skupin a divadelních společností.
 • 9.6.2022 - 4.9.2022
  Prsten, brož a bikiny
  Nejlepší maturitní a závěrečné práce studentů SUPŠ a VOŠ v Turnově z oddělení zlatnictví, broušení drahých kamenů, odlévání a rytí kovů, uměleckého zámečnictví a kovářství a VOŠ pro restaurování kovů za posledních 10 let.
 • Všechny akce

Fotogalerie

Muzeum Českého ráje, autor: Archiv Muzea Českého ráje

Muzeum Českého ráje

 
Muzeum Českého ráje, autor: Archiv Muzea Českého ráje

Muzeum Českého ráje

 
Muzeum Českého ráje, autor: Archiv Muzea Českého ráje

Muzeum Českého ráje

 
Muzeum Českého ráje, autor: Archiv Muzea Českého ráje

Muzeum Českého ráje

 
Muzeum Českého ráje, autor: Archiv Muzea Českého ráje

Muzeum Českého ráje

 
Expozice horolezectví, autor: Archiv TPCR

Expozice horolezectví

 
Expozice horolezectví, autor: Archiv TPCR

Expozice horolezectví

 
Expozice horolezectví, autor: Archiv TPCR

Expozice horolezectví

 
 
 

Vyhledávání

Výrobci

Břetislav Jansa - ručně vyřezávané dřevěné lžíce a mísy
JABLOŇKA - malá dřevěná lžíce, jabloň, autor: B. Jansa
Originální ručně vyřezávané dřevěné lžíce z Českého ráje.
Všichni výrobci
E-shop Českého ráje
 
 
Sdružení Český ráj © 1992-2022  |  Antonína Dvořáka 335, 511 01 TURNOV
tel.: +420 481 540 253  |  info@cesky-raj.info  |  RSS 2.0  |  Kontakty  |  Intraweb

Tento projekt je spolufinancován z Evropského fondu pro regionální rozvoj prostřednictvím Euroregionu NISA
load