ENDERUPLNL
Úvodní strana

Regionální produkty Českého ráje

Výrobky s duší Českého ráje

Vydejte se po stopách skalních měst

Prachovské skály

Český ráj

Jedním z hlavních důvodů, proč je Český ráj turisty tolik vyhledávaným a oblíbeným turistickým cílem, jsou jeho unikátní pískovcová skalní města. K nejznámějším, nejrozlehlejším a horolezci velmi oblíbeným skalním oblastem patří Hruboskalské skalní město, které se rozkládá jižně od města Turnova a je charakteristické svými impozantními věžemi dosahujícími výšky až 55m a romantickými údolími...

Po hřebenové cestě vede Zlatá stezka Českého ráje s řadou vyhlídkových míst jako je Mariánská vyhlídka, vyhlídka Na Kapelu, vyhlídka U Lvíčka či rozhledna Hlavatice. Pod Mariánskou vyhlídkou vznikl symbolický hřbitov zahynulých horolezců.

V oblasti Hruboskalska můžete navštívit jeden z nejstarších hradů Českého ráje – hrad Valdštejn, nebo se podívat na vyhlídkovou věž zámku Hrubá Skála.

Další významnou a turisty velmi navštěvovanou skalní oblastí jsou Prachovské skály nacházející se nedaleko města Jičína. Patří k nejstarším z přírodních rezervací v České republice. Skalní věže, které zde dosahují výšky až 40m, jsou rovněž častým cílem horolezců. I v této oblasti se nacházejí četné skalní vyhlídky. Na severozápadním okraji Prachovských skal najdete zříceninu volně přístupného skalního hradu Pařez.

Perlou Českého ráje je severnější Maloskalsko. Výrazný Vranovský hřeben a Suché skály jsou pozůstatkem obrovské kry, kterou alpsko-karpatské vrásnění vyzdvihlo a postavilo do kolmé polohy. Úzký skalní masiv na pravém břehu Jizery byl ve středověku využit jako základ obranných hradů Vranov (Pantheon) a Frýdštejn, jejichž dochované pozůstatky jistě stojí za návštěvu.

Fotogalerie

Hruboskalsko - Mariánská vyhlídka

Hruboskalsko - Mariánská vyhlídka

 
Vyhlídka U Lvíčka - Hruboskalsko

Vyhlídka U Lvíčka - Hruboskalsko

 
Maloskalsko

Maloskalsko

 
 
 

Vyhledávání

Výrobci

Karel Sobotka - skleněné figurky
Sklářské studio Karel Sobotka - skleněné foukané figurky, autor: Sklářské studio Karel Sobotka - skleněné foukané figurky
Výroba skleněných foukaných figurek na starém benzinovém hořáku. Po telefonické dohodě je možná exkurze v sklářské dílně. Zájemci si mohou vyzkoušet práci u hořáku a foukání.
Všichni výrobci
E-shop Českého ráje
 
 
Sdružení Český ráj © 1992-2022  |  Antonína Dvořáka 335, 511 01 TURNOV
tel.: +420 481 540 253  |  info@cesky-raj.info  |  RSS 2.0  |  Kontakty  |  Intraweb

Tento projekt je spolufinancován z Evropského fondu pro regionální rozvoj prostřednictvím Euroregionu NISA
load