ENDERUPLNL
Úvodní strana

Regionální produkty Českého ráje

Výrobky s duší Českého ráje

Jablko z Ráje

Ovocnářství Drahoraz

Český ráj

V dubnu proběhlo v Turnově jarní kolo certifikace regionálních výrobků Českého ráje. O udělení značky se ucházeli tradiční pěstitelé jablek, sadaři a ovocnáři, výrobci šperků či dřevěného nádobí a také pěstitelka květin.

A zde jsou úspěšní žadatelé, kterým byla pro jejich výrobky propůjčena značka Regionální produkt Český ráj:

Vojtěch Drahoňovský – Statek Cidlina

Statek Cidlina hospodaří na již předky obdělávané půdě a sadu. Pečují zde o nově založené sady i o ovocné aleje podél cest, obnovují úrodnost půdy, na které pěstují zeleninu i květiny. Chovají včely a sdílí s nimi jejich tvorbu medu, včelího vosku a propolisu. Z ovoce z okolních sadů a dílem i ze svých nově vysázených vyrábí mošty a sušené ovoce. Pracují tradičním způsobem lisování ovoce za studena a plní mošty jak do skleněných, tak do praktických objemových obalů bag-in-box. Suší ovoce (jablka, třešně, švestky a hrušky) a byliny teplým vzduchem se zachováním výživových látek.

www.statekcidlina.cz

Adéla a Štěpánka Kurfiřtovy - Stefany Jewels

Na začátku 90. let vznikla značka Stefany, ve které spojují lásku ke kamenům se znalostí jejich významu a moderním stylem. Každý šperk z této dílny je jedinečný a skrývá za sebou vlastní příběh. Ať už jde o samotné místo, odkud kámen pochází, či jeho konkrétní zpracování. V dílně Kurfiřtových jste vždy vítanými hosty.

www.stefany-sperky.cz

Jana Krupová – Jizerské kvítí

Návrat k přirozenosti a jednoduchosti je cesta ke kráse. Příroda sama tvoří ta nejkrásnější díla, a tak se paní Jana inspiruje k tvorbě kytic z divokého kvítí, ale i péčí o záhony květin v zahradě. Květiny jsou lokální a nemusí vidět celý svět, aby udělaly radost. Jsou jiné, divočejší a nespoutané, sbírané s ohledem na přírodu jako celek. Jsou pěstované bez chemie a s principy permakultury, která se inspiruje přírodou samotnou, ctí přírodní cykly.

www.jizerskekviti.cz

Jablečná, z. s.

Členové spolku obnovují a vysazují tradiční extenzivní ovocné sady. Podporují stabilitu přírody a rozmanitost rostlin a živočichů. Vysazují staré tradiční ovocné odrůdy, které nejsou náchylné k nemocem a ze kterých vyroste samostatný sebevědomý dlouhověký strom. Zpracování není hlavním cílem, ale když už, tak ekologicky a bez chemie. Jejich stoprocentní mošty plní do vratných obalů a ukládají do dřevěných přepravek.

www.jablecna.cz

Ovocnářství Drahoraz od sv. Petra a Pavla

Rodinné ovocnářství s dlouholetou tradicí v současnosti hospodaří na zhruba 25 hektarech plochy sadů. Pěstované plodiny jsou jablka, švestky, meruňky, broskve, višně a rybíz červený a černý. Vybrané plodiny jsou zavlažovány kapkovou závlahou. Jabloně mají nosnou konstrukci sadu s protikroupovým systémem. Plodiny hospodáři sklízí jak mechanizovaně (rybíz, višně), tak ručně.

www.ovocnarstvidrahoraz.cz

 

Jan Petrnoušek – dýhové (skládané) nádoby ze dřeva

Jedná se o velmi starou výrobní metodu, používanou na našem území od 13. století, kdy se dělením z masivu dřeva vytvoří tenké plátky, které se po úpravě povrchu poskládají okolo kulatého dna, slepí a výsledná nádoba se zpevní na vnějšku objímkou z vrbového proutí na způsob obruče. Tak vznikne dekorativní selská nádoba s duší dřeva. Vnější spodní strana dna se zalévá smrkovou pryskyřicí. Nakonec nádoby dostávají nátěr na bázi kosmetických vosků a rostlinných olejů, které jsou vhodné pro styk s potravinami. Nádoby se vyrábí ve velikostech malá miska, velká miska, podnos a pohár.

 

Pěstitelé a výrobci se již těší na společné setkávání se svými zákazníky na trzích a jarmarcích.

 

Sdružení Český ráj certifikuje výrobky splňující stanovená hodnoticí kritéria již čtrnáctým rokem.

Zohledňuje se především původ výrobku v regionu, originalita, ekologická šetrnost a podíl ruční práce. Certifikace se konají dle zájmu výrobců, většinou na jaře a na podzim.


Příloha

Fotogalerie

Ovocnářství Drahoraz

Ovocnářství Drahoraz

 
Jizerské kvítí

Jizerské kvítí

 
Stefany Jewels

Stefany Jewels

 
Statek Cidlina

Statek Cidlina

 
Jan Petrnoušek

Jan Petrnoušek

 
Jablečná z  s

Jablečná z s

 
 
 

Vyhledávání

Výrobci

Granát, d.u.v. Turnov
Granát - zboží, autor: Granát d.u.v.
Tradiční výrobce originálních šperků s českými granáty. Kromě oblíbených klasických modelů nabízíme šperky s moderním designem a dále dárkové sklo s českými granáty. Družstvo je majitelem ochranné známky a označení původu „Český granát a „Český granátový šperk“. Družstvo je vlastníkem dolů na české granáty a zároveň má výlučné povolení k jejich těžbě
Všichni výrobci
E-shop Českého ráje
 
 
Sdružení Český ráj © 1992-2022  |  Antonína Dvořáka 335, 511 01 TURNOV
tel.: +420 481 540 253  |  info@cesky-raj.info  |  RSS 2.0  |  Kontakty  |  Intraweb

Tento projekt je spolufinancován z Evropského fondu pro regionální rozvoj prostřednictvím Euroregionu NISA
load