ENDERUPLNL
Úvodní strana

Regionální produkty Českého ráje

Výrobky s duší Českého ráje

15 let se značkou Regionální produkt Český ráj

čerství nositelé značky RP

Český ráj

E-mail: info@cesky-raj.info
Web: www.regionalniprodukt.cz

 
Sdružení Český ráj certifikuje výrobky splňující stanovená hodnoticí kritéria a koordinuje celý projekt již patnáctým rokem. Od založení značky v roce 2007 se o její udělení ucházela již stovka zájemců. Při hodnocení produktů se zohledňuje především skutečný původ výrobku v regionu, originalita, ekologická šetrnost a podíl ruční práce. Certifikace se konají dle zájmu výrobců, většinou na jaře a na podzim, jednou za dva roky musí nositel značky obhájit svou žádost a formou recertifikace získat značku i na další období.

V březnu proběhlo v Turnově jarní kolo certifikace regionálních výrobků Českého ráje. Hodnoticí komise zasedla k certifikaci z důvodu pandemie po více než dvou letech společně s žadateli u jednoho stolu. O udělení značky pro své produkty se ucházeli skláři, chovatelka včel a výrobci piva.

Certifikáty pak byly nositelům značky slavnostně předány PhDr. Vladimírou Jakouběovou na Staročeských trzích v Turnově v sobotu 28. května v rámci předávání osvědčení Nositel tradice.

 Úspěšní žadatelé, kterým byla pro jejich výrobky nově propůjčena značka Regionální produkt Český ráj jsou:

Eva a Karel Urbanovi z Hubálova

Rodinná firma Urbanglass působí na trhu od roku 1991. Tradiční železnobrodské figurky tváří u plynového kahanu z tyčoviny výhradně českého výrobce. Vznikají postavičky a předměty nejrůznějších tvarů, barev a velikostí. Manželé se též prezentují rozsáhlými soubory betlémů ve stálých sbírkách muzeí po celé republice. Kromě figurek nejrůznějších zvířátek a postaviček, dokáží za skla vyrobit téměř cokoliv. V menším měřítku se věnují také výrobě vinutých perlí a následné tvorbě nejrůznějších šperků z nich.

Jolana Stáňová z Malé Skály

Paní Stáňová se pustila do včelaření v roce 2014 s podporou zkušeného včelaře. Spolupracuje s Lídou Vondrovou v její zahradě Bylinky z ráje na Sněhově. Zde v blízkosti levandulových záhonů založila novou včelnici. Jejími produkty jsou med, propolis a vosk. Při včelaření paní Jolana zohledňuje přirozené procesy v celoročním rytmu života včelstva. Věnuje se také vzdělávací činnosti – nabízí programy pro školy, vede včelařský kroužek a poskytuje konzultace začínajícím včelařům.

Řemeslný pivovar Lomnice nad Popelkou

První zmínky o zdejším pivovaru a sladovně se datují k roku 1462. Během třicetileté války spadal pivovar pod přímou kontrolu frýdlantského vévody Albrechta z Valdštejna, který osobně kontroloval kvalitu lomnického piva. V současné době minipivovar v Lomnici nad Popelkou od roku 2016 vaří piva nefiltrovaná a nepasterizovaná dle standardních pivovarských postupů a ze základních surovin (slad, chmel, voda, kvasnice). Vaří jak piva tradiční (ležáky), tak i speciály typu Ale, Stout či Sour. Pivovar provozuje též kamennou prodejnu, občerstvovací pivní zahrádku a také e-shop pro zákazníky z celé republiky.

 


S regionálními produkty se lze obvykle setkat především na trzích a jarmarcích. Můžete si na nich nejen zakoupit kvalitní výrobky, ale také se seznámit s jejich výrobci a nahlédnout do tajů výroby prostřednictvím ukázek či workshopů. Mnozí producenti nabízí také možnost exkurzí ve svých dílnách. Čím dál častěji lze regionální produkty zakoupit také v menších kamenných obchodech.


Příloha

Fotogalerie

čerství nositelé značky RP

čerství nositelé značky RP

 
V. Jakouběová předává certifikáty na Staročeských trzích

V. Jakouběová předává certifikáty na Staročeských trzích

 
Předávání certifikátů na Staročeských trzích

Předávání certifikátů na Staročeských trzích

 
Urbanglass

Urbanglass

 
Lomnické pivo

Lomnické pivo

 
logo produkt ČR

logo produkt ČR

 
Včely Jolana

Včely Jolana

 
 
 

Vyhledávání

Výrobci

Cukrárna Český ráj Lestkov
Svatební dort
Cukrárna s vlastní výrobnou sídlí v malé vesničce Lestkov (Radostná pod Kozákovem) v Českém ráji. Nabízí široký sortiment cukrářských výrobků: dorty, zákusky, čajové pečivo, zmrzlinu, poháry, výrobky z marcipánu, dia výrobky, kávu, čaj nebo chlazené nápoje.
Všichni výrobci
E-shop Českého ráje
 
 
Sdružení Český ráj © 1992-2022  |  Antonína Dvořáka 335, 511 01 TURNOV
tel.: +420 481 540 253  |  info@cesky-raj.info  |  RSS 2.0  |  Kontakty  |  Intraweb

Tento projekt je spolufinancován z Evropského fondu pro regionální rozvoj prostřednictvím Euroregionu NISA
load