Tradice kamenářství a šperkařství v Českém ráji

Olivíny, acháty, jaspisy, křišťály, ametysty, chalcedony a především české granáty. Drahé kameny, které jsou s krajinou Českého ráje spojeny. Zveme Vás do kraje, kde si sami můžete najít drahý kámen, navštívit některou z místních brusíren, vytvořit si vlastní šperk, podívat se na umění šperkařů a kamenářů v muzeích a galeriích či se jen zaposlouchat do pověstí vážících se k hoře Kozákov - nalezišti drahých kamenů.

O zlatém věku kamenářství lze v tomto kraji hovořit v 18. století, ale podle kronikáře Václava Hájka z Libočan znali zdejší naleziště již Drahý kámen, velikost: , velikost: 68.89 KB, obrázek se otevře v novém okněprospektoři císaře Karla IV. Z okolí Turnova pocházela i řada prospektorů císaře Rudolfa II.

Na zlatnických a klenotnických špercích se i dnes kombinují přírodní drahokamy s tzv. „skelnou kompozicí“. Podle legendy se s výrobou skelné kompozice, přísně utajovaného umění výroby barevných kompozičních skel benátských sklářů, začalo v Turnově. A toto pálení, tavení skelné kompozice se později stalo základem jablonecké bižuterie.granátový šperk, velikost: , velikost: 25.84 KB, obrázek se otevře v novém okně

K jedinečné výrobě šperků slouží dodnes české granáty, které mají odjakživa jako kámen lásky výjimečné postavení mezi ostatními přírodními kameny. Díky své překrásné červené barvě byl český granát prohlášen za „mineralogický symbol českého království“.

V 18. a 19. století kamenářská a klenotnická díla putovala do celého světa. První polovina 19. století je spjata s velkými cestami obchodníků a brusičů po světě. Již v roce 1884 byla v Turnově založena odborná škola pro broušení a rytí drahokamů, zlatnictví a klenotnictví.

Přijeďte a seznamte se s výjimečnou tradicí českého šperkařství a kamenářství. Kromě zajímavé nabídky místních brusičů a muzeí máte každoročně možnost se zúčastnit mimořádné akce Kámen a šperk v Českém ráji, pořádané první tři prázdninové týdny v Turnově.

Vytvořeno 17.10.2011 21:01:14 | přečteno 10469x | zdarska
load