Do údolí Mohelky

Červený dvůr, Jenišovice

Český ráj

Pohodový výlet, který vede převážně z kopce, má délku 45 km. Z Turnova pojedete přes Dolánky do Jenišovic, dále pak údolím Mohelky na Podhoru. Poté vystoupáte do Soběslavic a přes Čtveřín a Přepeře se dostanete zpět do Turnova. Výlet je možno prodloužit až do Mohelnice, v tom případě počítejte s dalšími 11 km navíc.

Turnov, Na Lukách – Dolánky (GW Jizera 17 – 2 km) – Voděrady – Žďárek, Zlatá Hvězda (3051 – 12,2 km) – Sedlejovice (14B – 13,5 km) – Třtí (3044 a nezn. komunikace – 17,9 km) – Libíč (14 – 24,8 km) – Radvanice (3050, 3048 – 28,2 km) – Svijanský Újezd (3048 – 35,1 km) – Pěnčín (3050 – 37,4 km) – Čtveřín (3049 – 39,4 km) – Turnov (14, 17 – 45 km)

MAPA

TURNOV 

Město Turnov leží na řece Jizeře na křižovatce dávných obchodních stezek. Po roce 1620 získal okolní panství i s městem Albrecht z Valdštejna. Významným uměleckým řemeslem Turnovska je už po staletí tzv. kamenářství, tedy zpracování drahých kamenů. Později se významným oborem stává i výroba a zpracování tzv. skelné kompozice, kdy se napodobeniny drahokamů vyrábějí ze skla. Turnov je rodištěm výrazných osobností českého obrození i pozdější české politiky.

Pokud navštívíte Turnov, pak určitě nemůžete vynechat Muzeum Českého ráje, které se vedle historických, etnografických a geologických sbírek pyšní také novou expozicí horolezectví a roubeným Kamenářským domem. Na náměstí se nachází Galerie Granát, kde je možné se blíže seznámit s technologií výroby šperků z českého granátu a ve zdejší prodejně také tyto šperky zakoupit. Turnov je totiž sídlem nejvýznamnějšího zpracovatele českých granátů – Družstva umělecké výroby Granát.

Z historických památek města stojí za povšimnutí budova novorenesanční radnice, kostel sv. Mikuláše, bývalý klášterní kostel sv. Františka z Assisi na náměstí a novogotický kostel Narození Panny Marie, který je jedním z nejstarších novogotických kostelů v Evropě. Turnov se také může pochlubit jedinou židovskou synagogou v Libereckém kraji, která přečkala nacistickou okupaci.

Nedaleko centra města pak stojí zámek Hrubý Rohozec a odtud už je to jen kousek do Dolánek, městské části na břehu řeky Jizery s malebným Dlaskovým statkem a jeho expozicemi a výstavami vztahujícími se k venkovskému bydlení. V Dolánkách najdete také Dům přírody Českého ráje s expozicí o zdejší přírodě, tábořiště a díky blízké cyklostezce Greenway Jizera také řadu možností na aktivní trávení volného času.

DOLÁNKY

Venkovská osada na severním okraji Turnova, na soutoku řeky Jizery s Vazoveckým potokem, dnes patří k městu a je oblíbeným turistickým cílem. Návštěvníkům nabízí možnost návštěvy Dlaskova statku a Domu přírody Českého ráje. K dispozici je tu parkoviště, v létě občerstvení či možnost zapůjčení lodí a koloběžek. Na jezu řeky Jizery se dá koupat.

ONDŘÍKOVICE

Do malé osady, části obce Frýdštejn, vás z Dolánek u Turnova zavede krásná procházka údolím Vazoveckého potoka. Na konci údolí se nachází tzv. Bartošova pec, součást podzemního pseudokrasového systému, tzv. Ondříkovického propadání.

JENIŠOVICE

Jenišovice byly kdysi majetkem Strahovského kláštera. V obci najdeme barokní římskokatolický kostel sv. Jiří z roku 1744, sochy sv. Václava a sv. Antonína a hrobky tří členů rodu Des Fours, kteří byli posledními majiteli rohozeckého paství. Na zdejším hřbitově je pochován historik Josef Pekař a dolánecký písmák Josef Dlask (bývalý majitel známého Dlaskova statku v nedalekých Dolánkách u Turnova).

ÚDOLÍ MOHELKY

Za silnicí R35 se otevírá odlišná krajina, pozoruhodná zejména změnou typu vegetace. S krátkou výjimkou průjezdu Radostínem trasa dalších 10 km soustavně klesá. Pohodovou trasu si můžete prodloužit do Mohelnice a vrátit se přes Koryta, Loukov a Svijany.

RADOSTÍN

Za malou osadou Radostín pod zámkem Sychrov se nabízí výhled na zajímavou technickou památku – sychrovský železniční viadukt klenoucí se nad údolím Mohelky. Je vysoký 32 a dlouhý 120 metrů a pyšní se osmi oblouky ve dvou řadách nad sebou.

PĚNČÍN

Vesnička Pěnčín u Turnova má ve znaku červené jablko, které symbolizuje pěstitelské tradice, které proslavily obec a její okolí. Právě v Pěnčíně totiž byly vyšlechtěny známé odrůdy jabloní Šampion, Rubín, Vanda a Bohemia.

Nejvýznamnějším rodákem obce je Václav Laurin, spoluzakladatel firmy Laurin & Klement. Narodil se 27. září 1865 v osadě Kamení v domě čp. 9. Rodný dům zdobí pamětní deska, kterou obec svému slavnému rodákovi odhalila v roce 1993.

PŘEPEŘE

První zmínka o obci Přepeře pochází z roku 1323, ale nejstarší dochovanou památkou je pozdně gotický kostel sv. Jakuba Většího z poloviny 16. století. Zajímavostí obce je staré rameno na levém břehu řeky Jizery, zvané Přepeřsko, se zachovalými břehovými porosty. V obci se nachází několik velkých roubených statků. Na místním jezu se dá skvěle vykoupat a obec nabízí i možnosti občerstvení.

Přístupnost pro nevidomé - brailovo písmo: wellness využití (zánaly, vířivka, masáže atd)

Fotogalerie

Turnov, autor: Jakub Podobský

Turnov

 
Dlaskův statek Dolánky, autor: Dotační program

Dlaskův statek Dolánky

 
Červený dvůr, Jenišovice

Červený dvůr, Jenišovice

 
Jenišovice

Jenišovice

 
Přepeře jez

Přepeře jez

 
Město Turnov

Město Turnov

 
Bartošova pec

Bartošova pec

 
Bezednice, Vazovecké údolí

Bezednice, Vazovecké údolí

 
Viadukt Radostín, autor: Ondřej Holas

Viadukt Radostín

 
Viadukt Radostín, autor: Jiří Častka

Viadukt Radostín

 
 
 
load