Ze Sobotky do Podtroseckých údolí

Rokytnický rybník

Český ráj

náměstí Míru
Sobotka, 507 43

Méně náročný okružní výlet vede ze Sobotky přes Podtrosecká údolí do Libošovic a zpět kolem zámku Humprecht do Sobotky. Možnost zkrácení: ze zastávky Libošovice vlakem.

Sobotka, nám. – Dolský rybník (po zelené – 5,3 km) – Troskovice, Křenovy (po zelené – 6,9 km) – Nebákov (po červené – 8,8 km) – Podsemín (po červené – 10 km) – U Přibyla (po červené – 10,8 km) – Libošovice (po červené – 14,1 km) – Nepřívěc (po modré – 15 km) – Sobotka, nám. – (po žluté – 17,2 km)

https://mapy.cz/s/necamukuvo

Sobotka 

Malebné městečko Sobotka je významným turistickým centrem s významnou historií a kulturní tradicí. Ve městě se nachází množství historických staveb nejen lidové architektury (Šolcův statek, Gansův dům ad.), ale i klasicistních a funkcionalistických. Na náměstí stojí rodný dům a Muzeum Fráni Šrámka, kde dnes sídlí informační centrum. Za návštěvu stojí i mohutný chrám sv. Maří Magdaleny z konce 16. století. Od roku 1991 je v Sobotce umístěna skulptura Dům pod půlměsícem (La casa sotto la luna) italského umělce Claudia Parmiggianiho, která je součástí jeho širšího projektu tvořeného dalšími třemi stavbami ve Francii, Itálii a Egyptě. Na okraji města, směrem k hradu Kost, leží sobotecký hřbitov s hroby významných soboteckých rodáků, například básníků Fráni Šrámka a Václava Šolce. Nad hřbitovem v lesoparku stojí lovecký zámek Humprecht. Pod zámkem najdete městské koupaliště a kemp. Ve městě je možnost ubytování, stravování i nákupů. Na začátku července se v Sobotce koná festival českého jazyka, řeči a literatury Šrámkova Sobotka, v druhé polovině srpna pak Sobotecký jarmark a festival řemesel.

Dolský rybník

Dolský rybník je jeden z osmi rybníků v kaňonovitých Podtroseckých údolích. Stával zde mlýn, pozdější pila, a ještě později vyhledávaný Vyskočilův hostinec. Na úbočí je řada chat.

Nebákov

Na říčce Žehrovce severovýchodně od Sobotky leží protáhlý rybník Nebákov, v jehož okolí jsou samoty a rekreační chalupy. Pod rybníkem stojí historický Vlkův mlýn připomínaný už v roce 1445. Ve třicátých letech 20. století vznikl na hrázi rybníka romantický penzion, kde se nabízí možnost občerstvení. Okolí rybníku bylo kdysi významným trampským centrem.

Podsemín

V údolí Žehrovky se pod hrází Semínského rybníka nachází Podsemínský mlýn, který je již 130 let v držení téhož mlynářského rodu. Přes Žehrovku i mlýnský náhon vedou zajímavé klenuté kamenné mostky. Jeden z nich je známý z filmu Jak dostat tatínka do polepšovny i z dalších televizních seriálů. Nad rybníkem se nacházejí rozsáhlé a cenné mokřady.

Údolí Žehrovky 

Údolí potoka Žehrovky je jedním z nejcennějších přírodních území regionu. Na toku říčky dříve stávalo osmnáct mlýnů. Dnes je území součástí přírodní rezervace Podtrosecká údolí. 

U Přibyla

Lokalita U Přibyla se nachází při ústí Jordánky do Žehrovky, kde kdysi býval rybník. V mokřadu dnes rostou například ďáblíky bahenní a v nivě Žehrovky na jaře kvetou tisíce bledulí. Lokalita je součástí PR Údolí Žehrovky.

Libošovice

Vesnička Libošovice je poprvé připomínaná již v roce 1352. Byla nejprve součástí kosteckého panství, pak několik desetiletí vladyckým sídlem a koncem 15. století patřila znovu k hradu Kost. V obci se nachází kostel svatého Prokopa. Možnost stravování, obchod.

Humprecht

Lovecký zámeček Humprecht eliptického půdorysu stojí na kuželovitém vulkanickém vrchu. Je známý mimořádnou akustikou centrální, takřka 17 metrů vysoké hudební síně. Vrchol střechy netypicky zdobí půlměsíc. Humprecht tvoří nepřehlédnutelnou dominantu malebného městečka Sobotka a okolní krajiny.

Fotogalerie

Sobotka Humprecht, autor: Ondřej Holas

Sobotka Humprecht

 
Zřícenina hradu Trosky

Zřícenina hradu Trosky

 
hrad Trosky v západu slunce

hrad Trosky v západu slunce

 
Humprecht - lovecký zámeček

Humprecht - lovecký zámeček

 
vpředu Sobotka - kostel svaté Máří Magdaleny, v pozadí Humprecht

vpředu Sobotka - kostel svaté Máří Magdaleny, v pozadí Humprecht

 
Nebák

Nebák

 
Podsemínský most

Podsemínský most

 
Nebák, autor: Pavla Bičíková

Nebák

 
Rokytnický rybník

Rokytnický rybník

 
Šolcův statek, autor: Pavel Charousek

Šolcův statek

 
Nebákov, autor: Martin Moucha

Nebákov

 
Podsemínský most, autor: Jan Frýba

Podsemínský most

 
 
 
load