Sklářská osada Kristiánov

Kristianov 07, foto Martin Koubek

Jizerské hory

Osada Kristiánov
Bedřichov, 468 12

GSM: +420 483 369 011
E-mail: info@msb-jablonec.cz
Web: www.msb-jablonec.cz

V jediném zachovaném stavení kdysi významné sklářské osady Kristiánov se nachází stálá expozice Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou.

Stěžejním exponátem zůstal trojrozměrný model celé osady Kristiánov v době její největší slávy, který zhotovil kokonínský (Kokonín – dnes místní část Jablonec nad Nisou) rodák František Ulbrich. Na doprovodných panelech se návštěvníci dozvědí to nejdůležitější z historie osady, podrobnosti o jednotlivých, dnes již neexistujících, budovách a jejich obyvatelích. Seznámí se ale také s typickými výrobky zdejší sklárny, a to jak na replikách historických předmětů, tak formou interaktivních prvků.

Pro děti připravilo kromě odpočinkového koutku také skládání modelu bývalé osady z dřevěných kostek. To je připraví na hledání ztraceného pokladu černokněžníka Tamanna, který podle pověstí v okolí Kristiánova žil spolu s manželkou a svými deseti psy a hromadil majetek. Pokud ho budou chtít děti najít, budou muset získat složením modelu správné indicie a pak se vydat na tzv. malý naučný okruh. Ten vede od Liščí boudy k pozůstatkům ostatních bývalých stavebních objektů osady – sklárně, Panskému domu, škole či hřbitovu.

Pro turisty či vyznavače kol muzeum připravilo také velký poznávací okruh, naučnou stezku Cestou jizerskohorských sklářů. Vede zájemce z Kristiánova až k Muzeu skla a bižuterie v Jablonce nad Nisou (nebo zpět, dle libosti). Cestou je seznámí s důležitými místy spojenými s místní sklářskou tradicí, ale také s vybranými předměty z muzejních expozic. Celkem je dlouhá 19 km, ale není nutné ji projít v jednom dni. Můžete si ji rozložit a zpestřit soutěží spočívající v hledání co největšího počtu vyobrazených sbírkových předmětů. Na ty, kteří jich najdou alespoň větší polovinu, pak čeká v cíli odměna v podobě exkluzivního předmětu.


 

Otevírací doba


Služby a vybavení:

Fotogalerie

Kristianov 06, foto Martin Koubek

Kristianov 06, foto Martin Koubek

 
Kristianov 07, foto Martin Koubek

Kristianov 07, foto Martin Koubek

 
Kristianov 04, foto Martin Koubek

Kristianov 04, foto Martin Koubek

 
Kristianov 01, foto Martin Koubek

Kristianov 01, foto Martin Koubek

 
Kristianov 02, foto Martin Koubek, autor: M. Koubek

Kristianov 02, foto Martin Koubek

 
 
 
load