Keramika - Mago

Souprava, autor: E. Skobliková

Český ráj

Cidlina 7
Železnice, 507 13

Telefon: +420 603 866 791
E-mail: studio.keramiky@post.cz
Web: www.fler.cz/mago, www.facebook.com/keramika.mago

Starodávné, léty prověřené tvary jsou vytvářeny tradiční keramickou technikou-točením na hrnčířském kruhu.

Keramická dílna Evy a Luďka Skoblíkových se v roce 2004 spolu se svými majiteli toužícími po klidném prostředí pro život i tvorbu, přestěhovala z rušného pražského Karlína (kde od roku 1990 provozovali Studio keramiky) do malé východočeské vesničky Cidlina nedaleko Jičína. Společně zde citlivě zrekonstruovali starobylý venkovský dům ze 17.století, jehož nemalou část zabírá i jejich keramická dílna. Z Prahy si přinesli nejen mnohaleté řemeslné, výtvarné i pedagogické zkušenosti, ale i nový koncept své tvorby, který neměl do té doby to pravé zázemí a autentické ukotvení. Po desetiletí sbírali staré venkovské nádoby (bábovky, pekáče, mísy, hrnce, krajáče… ) a právě nyní přišel ten pravý čas pro jejich znovuzrození. Vznikla Keramika-Mago.

Starodávné, léty prověřené tvary našich babiček a prababiček jsou vytvářeny tradiční keramickou technikou-točením na hrnčířském kruhu. Poté jsou sušeny, retušovány, dosoušeny a poprvé páleny. V tomto okamžiku dojde k rozhodování, zda dostanou tradiční zemitý glazovaný povrch (klasická hnědá glazura, tmavě zelená nebo tmavě modrá glazura, či jejich kombinace), nebo zda zvítězí moderní barevné pojetí s expresivním dekorem. Na povrchu poctivě vypálených kameninových nádob pak se pak v peci rodí zasněné abstrahující krajiny nebo expresionistické dopisy psané nerozluštitelným písmem. Díky specifickému způsobu dekorování vznikají jednotné barevné řady, ve kterých však nikdy nenajdete dva identické kousky… jsou si jen velmi, velmi podobné tak, jak to už u práce lidských rukou bývá.

Vedle užitkové keramiky se Keramika-Mago věnuje i keramice zahradní a dekorativní. Techniky se tu střídají a doplňují. Něco je točeno, něco modelováno a pokud to podporuje záměr autora tak jedno doplňuje druhé. To, co je však spojuje, je úcta k tradičním tvarům, materiálu, poctivému řemeslu a chuť toto milované řemeslo (životní lásku) posunout o kousek dál.

Každou poslední sobotu v měsíci (mimo prosince) jste zváni do našeho ateliéru, kde budete mít možnost nahlédnou do tajů práce s keramickou hlínou a vyzkoušet si to, co je každodenním chlebem keramika.

Celý den se Vám budou věnovat 2 zkušení keramici a výtvarníci, kteří Vás rádi provedou zákoutími své práce. Dle vašeho zájmu můžete točit na hrnčířském kruhu nebo modelovat tak, abyste byli na konci dne nejen unavení a umazaní, ale hlavně spokojení s výsledkem své celodenní tvorby:) K dispozici je materiál dle přání.

Kurz je určen pro malou skupinku do max. 6 účastníků. Vždy je vypsáno nějaké nosné téma. Téma je pouze motivační a jedním z možných východisek pro vaši tvorbu. Vítány jsou vaše individuální projekty, při jejichž realizaci se vám dostane maximální péče. Dopolední blok 10–12 a odpolední blok 14–16. Polední pauzu je možné využít k práci i relaxaci.

Cena: 2.000, -. zahrnuje odborné vedení dvěma keramiky a výtvarníky + veškerý materiál + výpal každého výrobku. Káva, domácí bylinkový čaj, bábovka z naší formy po ránu a malé překvapení k obědu v ceně kurzu.

Z důvodu omezené kapacity dílny a snahy o maximální individuální přístup ke každému účastníkovi kurzu je nutné si místo předem rezervovat na studio.ketamiky@post.cz. případně na tel. 603866791 :) Těšíme se na Vás

Eva a Luděk
Fotogalerie

Citrónka, autor: E. Skobliková

Citrónka

 
Hrnec, autor: E. Skobliková

Hrnec

 
Forma, autor: E. Skobliková

Forma

 
Konvička, autor: E. Skobliková

Konvička

 
Hrnek, autor: E. Skobliková

Hrnek

 
Hrnek, autor: E. Skobliková

Hrnek

 
logo, autor: E. Skobliková

logo

 
Kvasák, autor: E. Skobliková

Kvasák

 
Miska, autor: E. Skobliková

Miska

 
Trychtýř, autor: E. Skobliková

Trychtýř

 
Forma, autor: E. Skobliková

Forma

 
 
 
load