Zapomenutý kraj kolem Ralska

Land art, autor: Sylvie Abassová

Máchův kraj

Web: https://www.visitralsko.com/

Naplánujte si výlet do Národního Geoparku Ralsko, a poznejte tak místa s bohatou historií a výjimečnými scenériemi 60 let nedotčené přírody s bohatým geologickým dědictvím.

Jedná se o území bývalého vojenského prostoru Ralsko, který zde byl v letech 1950-1991. Během tohoto období zmizelo nenávratně 17 obcí i s kostely a hřbitovy, naopak vyrostly stavby sloužící vojenským účelům. Po odchodu vojáků začala probíhat sanace zdevastovaných částí krajiny od munice, chemických látek a nepotřebných budov, dřívější osídlení však již obnovit nelze. A tak je dnes Geopark Ralsko jedinečným zeleným ostrovem s unikátními přírodními hodnotami a  rozmanitou krajinou pískovcových skalních věží, tabulových hor, strmých soutěsek, tichých rybníků a rašelinišť, nekonečných borových lesů i překvapivě příkrých vrcholků vulkanického původu se starými bučinami. Při svém výletě určitě nevynechejte Vranovské skály s Juliinou vyhlídkou, Skalní divadlo s monumentální Skalní branou, vrch Stohánek se zbytky hradu, Široký kámen, Malý a Velký Jelení vrch, Rašeliniště Černého rybníka s vodní plochou s lekníny bílými. Součástí oblasti Geoparku Ralsko jsou také přírodní rezervace Břehyně-Pecopala a Hradčanské rybníky s rašeliništi.

Díky svému reliéfu je oblast ideální pro aktivní odpočinek, najdete zde cyklotrasy, trasy pro in-liny a geostezky s interaktivními prvky pro rodiny s dětmi.

Rodiny s dětmi určitě ocení nově vybudovaný areál v Bělé pod Bezdězem, jehož součástí je in-line dráha, cyklostezka (7,5 km), lanové centrum, malá dětská ZOO, rozhledna a dětské hřiště.

Geopark Ralsko pořádá po celý rok zajímavé akce, exkurze a výstavy pro celou rodinu.


Fotogalerie

Land art, autor: Sylvie Abassová

Land art

 
Stohánek, autor: Pasler Jan

Stohánek

 
Ralska, kraj nepoznaný, autor: Archiv LK

Ralska, kraj nepoznaný

 
 
 
load