Kozákov

Kozákov v zimě

Český ráj

Chuchelna, 513 01

Telefon: +420 481 622 702
GSM: +420 602 151 967
E-mail: obec@chuchelna.cz
Web: www.kozakov.cz, www.chuchelna.cz

Kozákov je nejvyšší horou Českého ráje, Pojizeří a Podkrkonoší. Je opředen pověstmi o drahých kamenech, které se tu odpradávna nacházejí.

Z vrcholu Kozákova je překrásný pohled na celý Český ráj, Horní Pojizeří, Krkonoše, Jizerské hory, Ještědský hřbet, Lužické hory, České středohoří i Orlické hory. Na vrcholu byla v roce 1932 postavena Riegrova turistická chata a v roce 1995 zpřístupněna rozhledna, která návštěvníkům umožňuje nádherný kruhový výhled. Za krásného počasí lze odtud vidět až na čtvrtinu Čech.

Vrchol Kozákova je významnou křižovatkou cest a stezek, směřuje sem deset značených turistických cest, včetně Zlaté stezky Českého ráje. Je také výchozím bodem naučné stezky Kozákov směřující na Drábovnu do Měsíčního údolí a končící u studánky Radostná.

Na jižním svahu hory se nachází proslulá studánka Radostná, na severozápadním svahu pak pískovcová kra drábovna. Na severu směrem k Hamštejnu leží jeskyně Babí a Kudrnáčova pec - kamenářské dílny z mladší doby kamenné. Přístup na 744 m vysoký vrchol Kozákova je po červeně značené turistické Riegrově cestě z Bačova.

Na Kozákově jsou také výborné podmínky pro paraglidisty. V nadmořské výšce 744 m n.m. se na vrcholu kopce nacházejí celkem tři startovací plochy (západ, jih a sever). Dvě z nich mají únikový prostor pro případ nepřeletění stromů.

V zimním období je za příznivých sněhových nabídek Kozákov také cílem lyžařů. Na severním svahu hory je v provozu lyžařský vlek s výstupní stanicí na dohled od turistické chaty.

Akce

  • 17.6.2023 17:00 - 18.6.2023 2:00
    Kozákov Open
    Letos bude opět soptit nejvyšší hora Českého ráje, vyhaslá sopka Kozákov. Místo lávy bude ale chrlit radost, energii a výjimečnou hudbu, o kterou se postarají Václav Koubek s kapelou, Eniesa s kapelou, Skyline, Funk Corporation a DJ Chris Sadler Bonusem k hudebnímu prožitku bude i úžasná kulisa krásného okolí s dalekými výhledy a západem slunce! Budou zajištěny i svozové autobusy, sledujte nás pro časy a místa nástupů:)
  • Všechny akce

Související články

 

Fotogalerie

Rozhledna Kozákov, autor: Luděk Antoš

Rozhledna Kozákov

 
Rozhledna Kozákov, autor: Částka Jiří

Rozhledna Kozákov

 
Rozhledna a turistická chata Kozákov, autor: Pavel Charousek

Rozhledna a turistická chata Kozákov

 
Kozákov, autor: Pavel Charousek

Kozákov

 
Kozákov, autor: Míra Chmela

Kozákov

 
Kozákov

Kozákov

 
Kozákov, autor: Pavel Charousek

Kozákov

 
Kozákov v zimě

Kozákov v zimě

 
 
 
load