Za sedmero rybníky a sedmero lesy stojí zámek kdesi…

Hrad a zámek Staré Hrady

Český ráj

Pohodový výlet zvlněnou krajinou má délku 33 km. Vede z Dolního Bousova na Staré Hrady, do Sobotky a zpět do Dolního Bousova.

Dolní Bousov – Vlčí Pole (modrá pěší – 3 km) – Zelenecká Lhota (nezn. silnice – 6,6 km) – Staré Hrady (nezn. sinice – 9,9km) – Sedliště (zelená pěší, nezn. cesta – 11,5 km) – Batín (červená pěší – 15,3 km) – Příchvoj (neznačeno – 16,9) – Samšina (4364 – 22,2 km) – Šalanda (4364 – 24 km) – Sobotka (neznačeno – 27,1 km) – Dolní Bousov – (8161 – 33,2 km)


MAPA

DOLNÍ BOUSOV 

Město na jižním okraji Českého ráje má empírovou radnici, pozdně barokní kostel sv. Kateřiny a rekonstruovanou barokní faru, která vznikla přestavbou původního loveckého a rybářského zámečku Černínů. Dnes v ní sídlí knihovna a informační centrum. Na náměstí stojí Mariánský sloup z 18. století. V létě je v provozu městské koupaliště. V okolí se nacházejí pozůstatky někdejší soustavy 30 rybníků, z nichž Červenský o rozloze 39 ha je druhým největším v Českém ráji. Možnost nákupu a stravování.

VLČÍ POLE

Za vlády Lobkoviců zde přestavbou tvrze vznikl renesanční zámek. V 19. století byl empírově upraven, avšak pozdější úpravy zcela potlačily charakter stavby. K zámku přiléhá rozsáhlý park se vzácnými dřevinami, třemi altány a sochou Merkura. V současnosti je zámek veřejnosti nepřístupný, sídlí zde domov seniorů.

ZELENECKÁ LHOTA

Na levé straně silnice ze Zelenecké Lhoty do Libáně stojí v poli u torza pomníku dva impozantní chráněné jírovce. Místo je přirozenou vyhlídkou s dalekým rozhledem. Nejvzdálenějším horizontem je na severu hřeben hory Tábor s pozadím Krkonoš a Sněžky, na východě hřeben Zvíčiny s polabskými lesy a na jihu s Železnými horami a vrchem Kaňk.

Hrad a zámek STARÉ HRADY

K původně gotickému hradu, na jehož stavbě se zřejmě podílela huť Petra Parléře, byl později přistavěn renesanční zámek s rozsáhlým podzámčím. Dodnes se zde dochovala renesanční figurální sgrafita a gotická kaple se vzácným renesančním oltářem. V roce 2008 byl objekt po opravách nově otevřen veřejnosti a nabízí tři prohlídkové okruhy určené především dětem.

SAMŠINA

V obci stojí barokní kostel sv. Václava z konce 18. století a dřevěná zvonice.

SOBOTKA 

Malebné městečko Sobotka je významným turistickým centrem s významnou historií a kulturní tradicí. Ve městě se nachází množství historických staveb nejen lidové architektury (Šolcův statek, Gansův dům ad.), ale i klasicistních a funkcionalistických. Na náměstí stojí rodný dům a Muzeum Fráni Šrámka, kde dnes sídlí informační centrum. Za návštěvu stojí i mohutný chrám sv. Maří Magdaleny z konce 16. století. Od roku 1991 je v Sobotce umístěna skulptura Dům pod půlměsícem (La casa sotto la luna) italského umělce Claudia Parmiggianiho, která je součástí jeho širšího projektu tvořeného dalšími třemi stavbami ve Francii, Itálii a Egyptě. Na okraji města, směrem k hradu Kost, leží sobotecký hřbitov s hroby významných soboteckých rodáků, například básníků Fráni Šrámka a Václava Šolce. Nad hřbitovem v lesoparku stojí lovecký zámek Humprecht. Pod zámkem najdete městské koupaliště a kemp. Ve městě je možnost ubytování, stravování i nákupů. Na začátku července se v Sobotce koná festival českého jazyka, řeči a literatury Šrámkova Sobotka, v druhé polovině srpna pak Sobotecký jarmark a festival řemesel.

Přístupnost pro nevidomé - brailovo písmo: wellness využití (zánaly, vířivka, masáže atd)

Fotogalerie

Hrad a zámek Staré Hrady

Hrad a zámek Staré Hrady

 
fara, Dolní Bousov

fara, Dolní Bousov

 
Kostel sv. Kateřiny, Dolní Bousov

Kostel sv. Kateřiny, Dolní Bousov

 
Staré Hrady

Staré Hrady

 
Sobotka

Sobotka

 
fara Dolni Bousov

fara Dolni Bousov

 
Hrad a zamek Stare Hrady

Hrad a zamek Stare Hrady

 
Šolcův statek, autor: Pavel Charousek

Šolcův statek

 
Šolcův statek, autor: Pavel Charousek

Šolcův statek

 
 
 
load